ZEC 1961 yılında kurulan ve Avrupa’nın en büyük Hidrolik – Pnömatik hortum imalatçısıdır. ZEC hidrolik, pnömatik ve soğutma gazlarına uygun esnek hortumlar ve bağlantı parçaları da üretmektedir.

Soğutma gazları için üretilen hortumlar, teknik olarak incelendiğinde hortumlarımızın imalat yapısı diğer imalatçılardan farklıdır. Dış hava koşullarında, sıcak ve soğukta kırılma – büzüşme – kuruma ve soyularak deforme olan diğer ürünlerden, üretim yapısı sebebiyle bu nedenle farklıdır. Ürünlerimiz, sistem titreşimlerini absorbe etmek, kurulumu hızlandırmak ve üretkenliği arttırmak için mükemmel bir tercihtir.

Standart termoplastik hortumların hortum kalitesi Freon ve Helyum uygulamaları için yeterli değildir, çünkü bu hortumların stratum kalınlığı yani organik doku katmanları, ZEC

hortumların sahip olduğundan oldukça düşüktür. Bu sebepten, basınç şalterleri, manometre, yağ dönüş hatları için en uygun ürün Zec’tir.

Standart termoplastik hortumların iç katmanı “standart” PA12 poliyamidden yapılmıştır. Bu tarz materyaller ZEC hortumlarda kullanılan polimerden çok daha farklıdır. ZEC’te kullanılan polimer malzeme, poliamid (PA) ve termoplastik elastomerin (TPE) özel bir alaşımıdır. Bu materyal, daha az gaz geçirgenliğini garanti ederken, elstomer maddesi sayesinde de plastizite katkısı olmadan daha yüksek esneklik sağlar. Yani ZEC’in dış hava koşulları kullanımında, kuruma – soyulma gibi teknik ve görsel sorunlarla da karşılaşmazsınız. Diğer bir deyişle, soğutma uygulamaları için, ZEC hortumların iç dolgu duvarı sayesinde gaz geçişi esnasında,  mükemmel bir “bariyer etkisi” yakalanır. Biz bunu ZEC hortumlarımızda garanti ederken, diğer standart termoplastik hortumlar bunun garantisini veremez.

Bunun yanısıra Zec, harici laboratuarlarda yapılan Helyum Geçirgenlik testini de tamamlamış bir markadır. Bunun anlamı şudur; Helyum gazı çok küçük moleküllerden oluştuğundan, bu gazın geçirgenlik testinden geçilmesi oldukça zordur. Zec hortumlar bunu da başarmış ve kendini dünya çapında ispatlamış bir markadır. Dolayısıyla, standart termoplastik hortumların basınç dayanıklılığı ile ZEC hortumların basınç dayanıklılığı arasında da ciddi fark bulunmaktadır.

ZEC kapiler hortumlar, çok uzun süredir birçok Türk imalatçısının ihraç ettiği ürünlerde güvenle kullanılmakta ve imalatçıların imalat kalitesine katkı sunmaktadır.

Espa Soğutma Ltd.Şti. © 2021 Tüm Hakları Saklıdır.