HVACR Teknik İpucu: Solenoid Valfleri Doğru Boyutlandırma

HVACR Teknik İpucu: Solenoid Valflerin Doğru Boyutlandırılması - Parker Sporlan Solenoid ValfleriSoğutma veya klima sistemlerinde solenoid valflerle güvenilir performans elde etmek için, seçim işlemi sırasında uygulama gereksinimlerinin dikkatlice değerlendirilmesini gerektirir. Parker Sporlan, soğutucu akışkan akışını elektriksel olarak kontrol etmek için soğutma ve iklimlendirme sistemlerinde kullanılabilen çok çeşitli solenoid valf boyutları ve stilleri sunar. Solenoid valfler, elektrikle çalışan ‘durdurma valfleridir’. Bunlar ya tamamen açık ya da tamamen kapalı. Bunların akışı modüle etmediğini unutmayın.

HVACR Teknik İpucu: Solenoid Valflerin Doğru Boyutlandırılması - Parker Sporlan doğrudan etkili solenoid valf

İki temel solenoid valf tipi

Solenoid valfler tipik olarak gövde ve piston hareketine göre sınıflandırılır.

  1. Doğrudan etkili – Bobine enerji verilmesi, tam akışa izin veren doğrudan vananın ana portunu açar. Doğrudan etkili bir valf, pistonu giriş basıncına karşı çeker ve tipik olarak küçük uygulamalarla veya valf boyunca düşük basınç farkının olduğu yerlerde sınırlıdır.
  2. Pilotla çalıştırılan – Bobine enerji verilmesi, ana disk / piston / diyafram üzerindeki basıncı serbest bırakan bir pilot portu açar ve tam akış için açık bir konuma hareket etmesini sağlar.

Pilotla çalıştırılan bir valf, büyük bir solenoid bobine ihtiyaç duymadan daha yüksek akış kapasitelerine izin vermek için valf boyunca basınç farkını kullanır. Diskin / pistonun / diyaframın normal konumuna dönmesine izin vermek için minimum 1 psi basınç farkı gereklidir. Bu, valf boyunca minimum basınç düşüşü olmadan, ana bağlantı noktası çalıştırıldığında normale dönmeyecektir.

Boyutlandırma neden önemlidir?

Endüstride, hat boyutuna göre solenoid valfleri seçme eğilimi her zaman olmuştur. Ancak, düzgün çalışma için gerekli basınç düşüşü nedeniyle bu politika risklidir ve önerilmez.

Başka bir deyişle, 5/8 inç OD sıvı hattına sahip bir sistem için bir sıvı hattı solenoid valfı seçiliyorsa, 5/8 ODF bağlantılarına sahip herhangi bir valfi seçme eğilimi vardır. Örneğin 6,0 ton ile 23 ton arasında değişen 5/8 OD bağlantı boyutlarına sahip 4 valf serimiz var. 15 tonluk bir kapasite gerekiyorsa, yalnızca hat boyutuna göre seçim yapmak, zararlı senaryolara yol açabilir.

  1. Yetersiz boyutlandırma ve açlıktan ölmüş bir buharlaştırıcı.
  2. Minimum 1 psi basınç düşüşüne sahip olmayacak ve diski / pistonu / diyaframı normal konumuna DÖNMEYECEK olan aşırı büyük valf.

Boyutlandırma

Minimum 1 psi basınç düşüşü olan sistem kapasitesine göre solenoid valfi seçin. Ardından mevcut bağlantı boyutlarından birini seçin. İstenilen bağlantı boyutları mevcut değilse, vana performansını ETKİLEMEZ olan mevcut hat boyutuna uyum sağlamak için burçlar ve kaplinler kullanılabilir.

Örnek: 15 ton, R410A, 5/8 OD bağlantılı Sıvı Hattı Solenoid valfı:

Seçenekler:

  1. E14, valf boyunca 3 psi’nin biraz üzerinde basınç düşüşü ve 5/8 OD seçeneğine sahiptir
  2. E19, valf boyunca 1 psi’nin biraz üzerinde basınç düşüşü yalnızca 7/8 OD seçeneği

Bu örnekte, E14 en iyi seçenek olacaktır. Bunun nedeni, sistem üzerindeki yükün düşerek marjinal boyutlu bir vananın çok büyük olmasına neden olabilmesidir.

HVACR Teknik İpucu: Solenoid Valflerin Doğru Boyutlandırılması - Parker Sporlan Solenoid Tablosu