Ölçüm Cihazları, TEV’ler – Soru-Cevap Bölüm 1

TEV – Kurulum

S: Ya algılama ampulünü yalnızca dikey bir emiş hattına monte edebiliyorsanız?

C: Başka seçeneğin olmadığı zamanlar vardır. Bu zamanlardan biri olduğunda, devam edin ve ampulü dikey emiş hattına takın; ancak bu bir uzlaşmadır. Ancak evaporatör çıkışına ve yükseltici için tuzağa girmeden önce uygun uzunlukta bir yatay boru takmaya ne dersiniz? Şimdi, ampulü takmak için serbest drenajlı, yatay uzunlukta bir boru üzerinde yeterli yer vardır.

S: Ampulü dikey bir çizgi üzerine yerleştirmeniz gerekiyorsa, nasıl yönlendirildiği, kuyruğunun yukarı veya aşağıya baktığı önemli mi?

C: Dikey çizginin tercih edilen konum olmadığını unutmayın; ancak başka bir seçeneğin olmadığı zamanlar da vardır. Termostatik yükleme sıvı tipte ise, kapiler borunun konumu ampulle ilgili çok az fark yaratır veya hiç fark etmez. MOP tarzı ücret ise, bir fark yaratabilir. Durum buysa, ampulü kılcal boru gökyüzüne bakacak şekilde veya önerdiğiniz gibi “kuyruk yukarıda” olacak şekilde takmak en iyisidir. Ardından, kapiler tüpü fiziksel olarak ampul konumunun üzerinde olacak şekilde yönlendirin ve hatta son önlem olarak onu yalıtın.

TEV (TXV) Ampul Konumu

S: Elektrikle çalıştırılan elektronik olarak kontrol edilen genleşme valfleri (EEV’ler) durumunda algılama ampulleri veya termistörler boru üzerinde yalıtılmalı mıdır?

C: Evet, ampulü veya termistörü yalıtmak iyi bir uygulamadır. Bu, ampul veya termistör üzerindeki dış etkileri azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca yoğunlaşmayı yönetmeye yardımcı olur.

S: Algılama ampulü ile boru arasına termal macun uygulamamız gerekiyor mu?

C: Sporlan’ın tavsiye ettiği kurulum uygulamalarını takip ederseniz, termal mastik gerekli olmamalıdır.

TEV – Dahili ve Harici Eşitlenmiş Vanalar

S: Harici bir ekolayzere ihtiyaç duymadan önce maksimum evaporatör basınç düşüşü nedir?

C: Soğutucu akışkana bağlı olarak 1 ila 3 psid aralığında basınç düşüşü oldukça küçüktür. Sistemde herhangi bir soğutucu akışkan distribütörü bulunduğunda harici olarak eşitlenmiş bir valf gerektiğini unutmayın. Hemen hemen her uygulamada dahili olarak eşitlenmiş bir valf yerine harici olarak eşitlenmiş bir valf ikame edilebilir. Ekolayzer hattını uygun şekilde kurmanız yeterlidir. Karşılıklı doğru değil. Harici olarak eşitlenmiş bir valf gerekiyorsa, valfın dahili olarak eşitlenmiş bir versiyonu yeterli olmayacaktır.

Dahili ve Harici Olarak Eşitlenmiş TEV'ler (TXV'ler)

S: Dengeleme hattı neden algılama ampulünün aşağı tarafına bağlanır?

C: Muhtemel olmasa da, bazı termostatik genleşme vanalarında (TEV’ler) bir iç sızıntının oluşması mümkündür. Bir itme çubuğu sızdırmazlık sızıntısı olması durumunda, soğutucu akışkan, harici dengeleyici hattı yoluyla sistemin alt tarafına verilebilir. Bu olası sızıntı, algılama ampulünü istemeden soğutarak ve böylece valfe daha kapalı bir konuma geçmesini söyleyerek TEV’nin çalışmasını etkileyebilir. Bu bağlantının algılama ampulünün aşağı yönünde konumlandırılması, TEV’de dahili bir sızıntı olması durumunda algılama ampulüyle herhangi bir etkileşimi en aza indirir.

S: Basınç borusu tipik olarak dağıtıcıdan sonra ve bobinden önce bağlanmış mı?

C: “Basınç borusu” ile ekolayzır hattını kastediyorsanız, hayır, evaporatörün aşağı akışına takılmalı ve bağlanmalıdır. Daha da iyisi, TEV algılama ampulünün aşağı akış yönündeki emme hattına bağlanması gerekir. Distribütör, evaporatörün giriş tarafında, TEV ile evaporatör arasındadır.

S: TEV’den çıkan ikinci tüp ile harici olarak eşitlenmiş bir valf hiç görmedim. Nadir mi?

C: Hayır, harici olarak eşitlenmiş valfler hiç de nadir değildir. Aslında, Sporlan’ın ürettiği valflerin çoğu harici olarak eşitlenmiştir.

S: Tipik olarak, 4.000 BTU ve üstü için harici olarak eşitlenmiş bir valf kullanıyorum. Bu doğru bir yaklaşım mı?

C: Neredeyse tüm uygulamalar için harici olarak eşitlenmiş vanayı kullanmak güvenli bir bahis. Evaporatör serpantinindeki basınç düşüşü, sistem soğutucusuna bağlı olarak 1 ila 3 psid’den büyükse, harici olarak eşitlenmiş bir TEV gereklidir. Sistemde bir distribütör varsa, harici olarak eşitlenmiş bir valf gereklidir.