Ölçüm Cihazları, TEV’ler – Soru-Cevap Bölüm 2

Parker Sporlan TEVParker Sporlan web semineri dizimizi tanıtırken, bu kadar kısa sürede tüm soruları cevaplayamayacağımızı fark ettik. Daha acil bazı soruları yanıtlamak için İklim Kontrolü blogları oluşturmaya karar verdik. Bu, Süpermarket Seminer Dizimizdeki soruları yanıtlayan üç blogdan ikincisi: Ölçüm Cihazları, TEV’ler.

TEV – Balanced Port Vanves

S: Deneyimlerime göre, dengeli port vanaları, standart bir vanadan çok daha düşük bir basınç düşüşünde çalışabilir. Bu doğru mu? Ve neden kışın daha düşük kafa basıncında çok daha iyi çalışıyorlar?

C: Dengeli port vanaları, tipik olarak, yüksek yan basıncın neden olabileceği bir TEV üzerindeki açma kuvvetini nötralize etmek için kullanılır. Bu, R-410A gibi yüksek basınçlı soğutucu akışkanlar ve büyük kapasiteli sistemlerde dikkate alınır. Dengeli Bağlantı Noktası, valfin, dengeli olmayan veya geleneksel bir valf için% 30’a karşılık nominal valf kapasitesinin yaklaşık% 25’ine kadar modülasyon yapmasına izin verir. Müşteriler, bazı uygulamalar için büyük boyutlu dengeli port vanaları seçmiştir. Bu seçim tekniği, kafa basıncı kontrollerinin olmadığı durumlarda vananın kış koşullarında yeterli şekilde çalışmasına katkıda bulunur.

S: Hangi uygulamalar dahili veya harici olarak eşitlenmiş vanalara karşı dengeli port vanaları gerektirir?

Parker Sporlan Dengeli Liman TEV'leriC: Dengeli port vanaları, küçük soğutma ünitelerinden büyük klima sistemlerine kadar birçok uygulamada kullanılır. Dengeli port vanaları ile ilgili daha fazla ayrıntı için lütfen önceki Soru ve Cevap bölümüne bakın. Dahili olarak eşitlenmiş vanalar, vananın çıkış bağlantısındaki örnek evaporatör basıncı ve evaporatör bobini boyunca düşük basınç düşüşü olan sistemlerde kullanım için uygundur. Ekolayzer hattının montaj noktasında harici olarak eşitlenmiş valfler numune evaporatör basıncı. Bu, tipik olarak Termostatik Genleşme Valfinin algılama ampulünün akış aşağısındadır. Evaporatördeki basınç düşüşü yüksekse veya sisteme bir distribütör takılıysa harici olarak eşitlenmiş bir valf gereklidir.

S: Dengeli port vanaları dahili veya harici olarak eşitlenmiş olarak mevcut mu? Ve HVAC için daha büyük tonajda mı geliyorlar?

C: Evet, dengeli port vanaları dahili olarak eşitlenmiş ve harici olarak eşitlenmiş versiyonlar olarak mevcuttur. Dengeli port vanaları küçük, fraksiyonel tonaj kapasitelerinde mevcuttur ve soğutucu akışkan ve uygulamaya bağlı olarak 70 tona ve daha fazlasına kadar mevcuttur.

TEV – Ayarlama

S: Bu süper ısı ayarlama aracının parça numarası nedir? Bu bilgiler teknisyenlerimiz için kullanışlı olacaktır.

C: Kızgınlık ayarlama aracı yalnızca Sporlan Mağazasında mevcuttur. Lütfen yardım için Sporlan Saha Satış Mühendisinizle iletişime geçin.

TEV Superheat'ı AyarlamaS: Salmastra somunu ve ayar somunu, bu aynı öğe mi?

C: Hayır, bu iki öğe aynı değil. Bazı TEV’ler salmastra somunu ile üretilir. Salmastra somunu, ayar mili ambalaj malzemesini ayar mili etrafında gevşetmek veya sıkmak için kullanılır. Ayar çubuğu, TEV’nin kızgınlık ayarını değiştirmek için kullanılır ve conta kapağı çıkarıldıktan sonra buna erişilebilir. TEV’de bir salmastra somunu varsa, ayar sapının kızdırmayı ayarlamak için kolayca döndürülebilmesi için önce gevşetilmesi gerekir. Ayar mili etrafındaki sızıntıyı azaltmak için salmastra somunu daha sonra yeniden sıkılmalıdır. Son olarak, sızıntılara karşı nihai koruyucu önlem olarak sızdırmazlık kapağı yeniden takılmalıdır.

S: Ayarı çok fazla çevirmek ve diski artık valfi ayarlamanıza izin vermeyecek bir yere çevirmekle ilgili sorunlar yaşadınız mı?

C: Çok büyük bir anahtar kullanarak, bir TEV üzerindeki ayar mekanizmasına kötüye kullanım yoluyla zarar vermek mümkündür. Bu yaygın olmamakla birlikte olabilir. Varsa, valfi değiştirin veya ayarlanabilir alt kapak tertibatını değiştirin.

TEV – Termostatik Şarj

S: ZP termostatik şarjın kullanılması ne zaman önerilir?

C: Düşük sıcaklıklı soğutma sistemleri için, evaporatör sıcaklıkları 0ᵒF ile -40ᵒF arasında değişen ve aşağı çekme sırasında evaporatör basıncını sınırlamak gerektiğinde ZP termostatik şarjı kullanın.

S: Z ve ZP termostatik şarjı arasındaki fark nedir?

A: Z ve ZP termostatik şarjları aynı düşük sıcaklık çalışma aralığına sahiptir. Her ikisini de 0ᵒF’den -40 temperaturesF’ye kadar değişen sıcaklıklara sahip evaporatörler için kullanın. Bununla birlikte, ZP, termostatik şarjda yerleşik maksimum çalışma basıncı özelliğine sahiptir ve aşağı çekme sırasında evaporatör basıncını sınırlayabilir. Z termostatik şarjı bu özelliği içermez. Z ve ZP termostatik şarjları, ikame amaçlı değildir ve her biri kendi benzersiz amacına hizmet eder.